Schietvereniging Willem Tell milieubewust bezig!


Steeds meer mensen zijn ermee bezig: “hoe kunnen we milieubewuster worden”? Een bekende uitdrukking is: “verandering begint bij jezelf”. Laat dat nou precies zijn waar Schietsportvereniging Willem Tell te Harderwijk momenteel mee bezig is! De afgelopen maanden zijn er grote veranderingen doorgevoerd binnen de sportvereniging om energiezuiniger te worden. Op de 50-meter vuurbaan, de 10-meter luchtbaan en nog diverse andere verenigingsruimtes zijn alle tl-buizen, gloei- en halogeenlampen vervangen door ledverlichting. De schutters zijn dan ook zeer tevreden en de resultaten zijn er ook naar! De ledlampen op de 50-meter baan hebben maar liefst 80.000 branduren en de lichtsterkte van deze ledlampen loopt in de periode van de 80.000 branduren minimaal terug. Naast de geweldige lichtopbrengst is natuurlijk de enorme besparing van het stroomverbruik en het niet meer regelmatig moeten vervangen van lampen. Met deze verlichting kan de schietvereniging weer vele jaren vooruit. Willem Tell is met deze nieuwe ledverlichting een van de eerste in Nederland en een van de weinige landelijke banen die door defensie zijn goedgekeurd. De overheid maakt daarom ook regelmatig gebruik van de schietbaan. Naar ons idee zijn de recent uitgevoerde energiebesparende maatregelen een prima aanvulling op het al bestaande groene ecologische dak van het sportcomplex. Het dak is begroeid met sedum, een vetplantje dat goed zonder water kan en een prima bodembedekker is. Daarnaast draagt het plantje bij aan de reductie van fijnstof en CO-2 opname. Als sedum, ook wel Herbstfreude genoemd, in de periode augustus tot en met oktober bloeit trekt het bijen en vlinders aan. Tevens kan het dak grote hoeveelheden regenwater aan. Door de deze opslag van regenwater wordt het rioolstelsel minder belast. Voor dit dak was al gekozen tijdens de nieuwbouw van het sportcomplex in 1999. Dankzij de toegewezen subsidie van de Gemeente Harderwijk was deze grote energiebezuiniging op de verlichting mogelijk. Er is weer een belangrijke stap gezet om rekening te houden met het milieu voor nu en in de toekomst. 

15-10-2018